Infocentrum Heřmanoměstecko


Autokempink Konopáč

Aktuality

Prodej rybářských povolenek
- týdenní pro dospělé za Kč 600,. a dětských na dobu prázdnin za Kč 200,-
- prodej na recepci kempu.
- platí na místní vodu a podmínka je platný rybářský lístek

Akce v Autokempinku Konopáč 

29.-31. 05. 2020     DIXIE ON THE ROAD 2020

05.-06. 06. 2020     Dětský den s Hubertem

12.-14. 06. 2020     Celoevropské setkání osobních automobilů „ AERO“

18.-21. 06. 2020     Setkání automobilů VW Scirocco 

10.-11. 07.2020      Divadelní představení „Princ a chuďas“ v letním kině

22. 08. 2020           Nefestival

27.-31. 08.2020      Tradiční setkání karavanistů u příležitosti pouti a posvícení v Heřmanově Městci

28. 08. 2020           Valná hromada Federace campingu a caravaningu ČR

29. 08. 2020           3. Flérjarmark na koupališti

29. 08. 2020           Divadelní představení Princ a chuďas v letním kině

18.-19. 09. 2020     25.ročník Babího léta na Železných horách 2020

01.-05. 10. 2020     Ubytování na Zlatou Přilbu  

 

Berlova vápenka - historie vápenictví a geologie Železných hor

Manuál projektu ke stažení zde.

Propagační materiál k projektu zde.

Území Železnohorského regionu je velmi úzce spojeno s vápenictvím a samotnou těžbou vápence. Proto vznikl projekt, který přímo provádí turisty místy s vápenictvím spojených a zároveň je seznamuje s těžbou vápence a jeho výrobou. Nachází se zde řada míst, na kterých si můžeme toto vše ukázat. Ať už je to stále fungující výroba cementu v Prachovicích, která má dlouhou historii. Právě v Prachovicích se nacházelo největší ložisko vápence, které zde bylo těženo a následně byl vápenec dodáván nejen místním podnikatelům, ale zásobovaly se surovinou vápenky v Závratci, Kostelci u Heřmanova Městce, v Pardubicích a v Chrudimi.

 

Z tohoto důvodu byl vytvořen projekt, který se přímo zaměřuje na historii vápenictví a geologie v Železných horách. Je rozdělen do 3. etap, které je možno absolvovat jednotlivě nebo naráz:

- Berlova vápenka + expozice vápenictví v Železných horách

- Naučná trasa po stopách vápenictví v Železných horách

- Navazující okruh po stopách geologie v Železných horách

1) Berlova vápenka + expozice vápenictví v Železných horách

Turisticky nejvýznamnějším místem, kde lze nejlépe poznat historii vápenictví a jeho smysl v Železných horách, je vápenka v Závratci nedaleko Třemošnice. Zde se nachází nově zrekonstruovaná Berlova vápenka, v jejichž interiérech nalezneme expozici vápenictví v Železných horách. Turista odsud má také jedinečný pohled na hřeben Železných hor s Národní přírodní rezervací Lichnice – Kaňkovy hory a jejich dominantou zříceninou hradu Lichnice.

 Expozice má 4 hlavní části:

- Geologie v Železných horách,

- Počátky vápenictví v Železných horách,

- Berlova vápenka

- Zpracování vápence v Železných horách pokračuje

Muzeum je otevřeno červen – září v úterý – neděle a květen a říjen o víkendech.

2) Naučná trasa po stopách vápenictví v Železných horách

Naučná trasa po stopách vápenictví v Železných horách provádí návštěvníky nejvýznamnějšími místy s vápenictvím spojených. Trasa začíná v Berlově vápence v Závratci, kde se návštěvníci seznámí s historií vápenictví a těžby vápence v Železných horách.

3) Navazující okruh po stopách geologie v Železných horách

Železné hory – Geologicky významná oblast je projekt zaměřený na propagaci geologické rozmanitosti Železných hor, jako učebnice pod širým nebem. Je to projekt, který nejen propaguje ucelené geologické formace na uzlových bodech, kde je budována expozice hornin z daného období, ale přivádí zájemce i ke konkrétním lokalitam (často málo známým, či zcela zapomenutým). Zároveň poukazuje na dlouhodobé využívání horninového bohatství, a to především k výrobě cementu a dalších stavebních materiálů. Zároveň však nezapomíná na ochranu přírodních hodnot tohoto území a podporu turistického ruchu. V návaznosti na terénní informační systém je budován i informační a vzdělávací systém prostřednictvím tištěných materiálů a umožňující dálkový přístup. Již dnes existují ucelené jednodenní exkurze pro školní výuku nebo pro další laickou i odbornou veřejnost. Tento projekt již při své realizaci i po dokončení umožňuje využít poznatků a informací k rozvíjení dalších dílčích projektů. Tak je tomu v případě existující NS Heřmanův Městec – Město dvou moří. Cyklistická naučná stezka MAGMA a další.

V rámci spolupráce infocenter regionu lze navržené trasy absolvovat individuálně nebo kolektivně a nebo využít služeb infocenter a nechat si vypracovat itinerář tras vč. doplňkových navazujících aktivit či právě se konaných akcí, „na míru“, dle požadavků, časové a jiné náročnosti a úrovně podávaných informací vzhledem ke struktuře zájmových skupin či školních kolektivů.

Provozováno CMS / E-shop (c)2020 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies