Infocentrum Heřmanoměstecko


Autokempink Konopáč

Aktuality

Prodej rybářských povolenek
- týdenní pro dospělé za Kč 600,. a dětských na dobu prázdnin za Kč 200,-
- prodej na recepci kempu.
- platí na místní vodu a podmínka je platný rybářský lístek

Akce v Autokempinku Konopáč 

3. – 6. 10.     Ubytování na Zlatou Přilbu  

3. - 6. 10. 2019 Pobyt ve Velkém Mederu v termálních lázních, cena 2 900 Kč/osoba, plakát ke stažení zde

 

15. - 18. 10. 2019 Pobyt ve Velkém Mederu v termálních lázních, cena 2 900 Kč/osoba, plakát ke stažení zde.

 

Sečská přehrada

Největší přehradní nádrží v Železných horách je právě vodní nádrž Seč. Vybudována byla v letech 1925-34 a jejím účelem je zejména ochrana proti povodním a výroba elektrické energie, ale slouží také jako významné rekreační středisko celého Chrudimska a přilehlých oblastí - v létě se zde vystřídá až 50 tisíc rekreantů.

Letecky pohled na Seckou prehradu
Secska prehrada

Zděná přehradní žulová hráz je 42 m vysoká a 165 metrů dlouhá. Objem nádrže činí přes 22 miliónů metrů krychlových a zadržovaná voda vytváří 7 km dlouhé jezero o ploše 220 hektarů v nadmořské výšce 490,5 m. Přehrada zatopila 4 mlýny, 4 pily, tírnu lnu, statek, hospodářskou budovu a 11 obytných domů. Kámen na stavbu se dopravoval lanovou dráhou z lomu pod Libkovem.

Energetická část byla přistavěna v letech 1941 - 1946. Přivaděč vody do vyrovnávací komory je z větší části zhotoven z dřevěných dýh, stažených prutovými ocelovými obručemi. Přivaděč má průměr 2000 mm a dlouhý je 1280 m. Elektrárna je umístěna pod vyrovnávací komorou, asi 1,2 km pod přehradou na levém břehu řeky Chrudimky. Je vybavena Francisovou turbinou. Elektrárna má výkon 3,04 MW

Drevene potrubi
Hraz secske prehrady

Vodní nádrž, jejíž hladinu zpestřuje také ostrov s lesíkem, je obklopena zalesněnými kopci, skalami se zříceninami hradů Oheb a Vidštejn, poli a loukami a přirozeně také velkým množstvím rekreačních objektů. V jedné ze skal je dokonce vybudován krátký tunel přivádějící silnici na korunu hráze.

V roce 1947 byla u osady Hořelec vybudována vyrovnávací nádrž Seč II, jejíž sypaná hráz je 10,6 m vysoká a 111 m dlouhá. Na její levou výpust je napojena malá vodní elektrárna o výkonu 60 kW. Kousek proti proudu od téměř 37 m vysoké vyrovnávací věže, ční nad řeku skaliska, mimo jiné také pověstí opředená Markova skála tvořená rulami ohebského krystalinika. V okolí vodní plochy je mnoho rekreačních zařízení a chat.

 Markova skala a hrad Oheb

 Plaz secske prehradySecska prehrada - vodni plochaPohled od OhebuBocni prepadUsti do reky Chrudimky

Hrad Oheb

Hrad Oheb je situován na vrcholku skalnatého rulového výběžku nad sečskou údolní nádrží. Rulový masív zde převyšuje hladinu nádrže o 78 m. Jméno hrad dostal podle řeky, která zde mění směr toku prudkým ohybem téměř o 180 stupňů. Také řeka Chrudimka se podle tohoto pohybu dříve nazývala Ohebka.

Hrad obeb - vstupni brana

Hrad je poprvé připomínán roku 1315, v první polovině 15. století byl v držení husitských hejtmanů, ve druhé se pak stal střediskem Trčků z Lípy. Trčkové v 60. a 70. letech 15. století nechali původní hradní objekty obehnat novým opevněním, jež mělo zabezpečit hrad proti dělostřelecké palbě.

Popudem ke stavbě bylo pravděpodobně zahájení války s uherským králem Matyášem (1469). Konec války (1475) stavbu přerušil, a když Trčkové získali nedaleký hrad Lichnici (1499), byl Oheb opuštěn a chátral. V roce 1533 se již uvádí, že hrad je pustý. Teprve ve 30. a 40. letech 19. století byly učiněny kroky ke zpřístupnění a zabezpečení zříceniny.

Hrad Oheb
Zricenina hradu

Z hradu se zachovaly zbytky zdiva hradeb, polozasypaný příkop, část vstupní brány, dvě půlkruhové dělové bašty a jedna menší bašta s neobvyklým půdorysem. V údolí pod hradem býval mlýn s několika domy, zvaný Podohbí. Kolem roku 1900 byla při mlýně zřízena těrna lnu. Dnes je toto údolí zatopeno vodou sečské přehrady.

Okolí hradu Oheb je vyhlášeno přírodní rezervací. Jedná se o suťový les s výskytem velkého počtu plžů a měkkýšů. Zřícenina hradu je přístupná a je odsud překrásný výhled na vodní plochu sečské přehrady a na ostrůvek.

Prehrada Sec a Oheb

Hrad Vildštejn

 Zricenina hradu Vildstejn a tunel  

Jen několik stovek metrů od Ohebu najdeme na druhém břehu řeky Chrudimky zbytky zříceniny drobného hrádku Vildštejn. Vildštejn je skála a hrad nad řekou Chrudimkou. Při stavbě přehrady byl vildštejnskou skálou proražen 30 m dlouhý tunel, jimž se nyní projíždí na hráz sečské přehrady.

Hrad Vildštejn je zřícenina drobného věžovitého tvaru, byl vystavěn na přelomu 13. a 14. století. Ve spodní části neměl okna ani dveře, do hradu se vcházelo po žebřících nebo po dřevěných schodech, které se v případě napadení snadno odstranily a zamezily nepříteli do hradu vniknout. Hrad ale již v 15. století byl však pustý.

Hraz s hradem Vildstejn

Podstatné zbytky věže se dochovaly do 40. let 19. století, kdy byly strženy. Ve sklepení hradu byly nalezeny různé památky. Ze zdí zůstala nepatrná část bašty a věže s gotickým okénkem.

 

Provozováno CMS / E-shop (c)2019 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies