Infocentrum Heřmanoměstecko


Autokempink Konopáč

Aktuality

Prodej rybářských povolenek
- týdenní pro dospělé za Kč 600,. a dětských na dobu prázdnin za Kč 200,-
- prodej na recepci kempu.
- platí na místní vodu a podmínka je platný rybářský lístek

Akce v Autokempinku Konopáč 

3. – 6. 10.     Ubytování na Zlatou Přilbu  

3. - 6. 10. 2019 Pobyt ve Velkém Mederu v termálních lázních, cena 2 900 Kč/osoba, plakát ke stažení zde

 

15. - 18. 10. 2019 Pobyt ve Velkém Mederu v termálních lázních, cena 2 900 Kč/osoba, plakát ke stažení zde.

 

Po stopách Keltů

Adresa: OS Boii, Zámek 1, 538 25 Nasavrky
Telefon: 604 793 568
E-mail:

boii@boii.cz

Web:

www.boii.cz

Otevírací doba:

říjen až květen – pondělí až pátek 8:30 – 16:00

červen a září – pondělí až sobota 8:30 - 16:00

červenec až srpen – pondělí až pátek 8:30 – 16:30, sobota a neděle 9:00 – 16:00

Expozice se nachází v renesančním zámku v Nasavrkách. V expozici Po stopách Keltů se dozvíte o historii Keltů v České kotlině i v Evropě. Seznámíme Vás s řemesly, kulturou, všedním životem i spiritualitou Keltů. Ukázky bydlení, předmětů denní potřeby a výroby Vám přiblíží tehdejší život, hospodaření i řemesla. Na žernovu si vyzkoušíte, jak se mlelo obilí, prohlédnete si keltskou zbroj a zkusíte vztyč vlastní kromlech.

Renesancni zamek v Nasavrkach
Keltsk valecnik a pozemnice

Expozic představuje mimo jiné zpracování železné rudy, hrnčířskou pec, tkalcovský stav i keltské hroby, „křemencovou hlavu“ a archeologické nálezy z oppida v Českých Lhoticích – Hradiště. Velkoplošná ozvučená maketa oppida pomůže představit si, jak se zde žilo před 2 000 lety.

Expozice se nalézá v šesti místnostech:

-          Řemesla

-          Smrt a náboženství

-          Oppidum

-          Válka a krása

-          Polozemnice

-          Přednáškový sál

 Keramicka dilna

Řemesla

 Hrncirsky kruh

Keltové byli velice schopní řemeslníci a jejich dovednosti byly na vysoké úrovni. V interaktivní místnosti řemesel Vám nabízíme ukázky keltského zemědělství, výroby látek, kovářství a hrnčířství.

Největší předností místnosti je možnost si všechny exponáty vyzkoušet a prohlédnout si reálné kopie předmětů. Díky nim pochopí návštěvník jasně problematiku keltských řemesel a lépe jí porozumí.

Ukazky nastroju 
 Pec  

Vyzkoušíte si mletí na kamenném mlýnku na obilí, tkaní látek na keltském rámovém stavu a na hřebenovém stávku. Výrobu keramiky zase výborně doplní model keramické dílny včetně pece ve skutečné velikosti, funkční model hrnčířského kruhu a řada hliněných nádob. V roce 2007 proběhlo rozšíření místnosti o sekci mincování a doplnění sekce keramika o repliky laténských nádob.

Smrt a náboženství

 

Místnost „Smrt a náboženství“ je nyní nově rozdělena do dvou částí. První z nich je zaměřena na keltské pohřební zvyklosti a vývoj pohřebního ritu.

Návštěvníkům nabízí ukázky tří keltských hrobů (makety) včetně přesné pohřební výbavy a ukázky vývoje pohřebních tradic. Téma je podkresleno speciálním osvětlením. Díky němu má návštěvník možnost vše lépe prožít, vychutnat si atmosféru a porozumět keltským tradicím.

 Keltske hroby
 Tematicky obrazek  

V druhé části budete seznámeni s keltskými bohy, náboženskými tradicemi, druidy a celou řadou dalších věcí. Unikátem expozice je hlava keltského heroa - nález z oppida v Hradišti. V roce 2007 proběhlo také doplnění a inovace druhé části – „Náboženství“. Její součástí je nyní tematická výmalba.

Oppidum

V místnosti „Oppidum“ nabízíme návštěvníkovi jedinečnou možnost seznámit se s každodenním životem Keltů díky modelu oppida Hradiště u Nasavrk, který je unikátem ve střední Evropě.

 Model oppida

 Válka a krása

 Expozice Valka a krasa

Zde můžete vidět ukázky zbraní a figuríny keltských válečníků, které názorně dokumentují jejich vzhled, výstroj a výzbroj v životní velikosti.

Místnost je také doplněna tematickou výmalbou znázorňující život Keltů. V celé místnosti je kladen důraz na interaktivitu a na to, aby si návštěvníci mohli vše vyzkoušet a prohlédnout.

 Ukazky zbrani

 Polozemnice

 

První a zároveň poslední místnost prohlídky dokumentuje vzhled a oblékání Keltů, jejich bydlení a životní styl. Máte zde jedinečnou možnost nahlédnout dovnitř keltského domu – díky plnému vybavení interiéru budete seznámeni s každodenním životem.

Model Polozemnice 
 Kelt

Místnost výborně zachycuje také klady a zápory života v polozemnici a na oppidu. Návštěvník je seznámen i se stavařskými dovednostmi Keltů. Výklad průvodce výborně doplňuje figurína keltského válečníka. Uvidíte zde způsob oblékání Keltů, jejich vzhled a budete seznámeni se zvyklostmi a životním stylem.

Délka prohlídky: cca 1 hodinu
Cena: 35 Kč za dítě, 50 Kč dospělí, pedagogický doprovod zdarma

 

Na expozici  navazuje naučná Keltská stezka Železnými horami (více v sekci naučné stezky) v délce 9,5 km, která Vás zavede do malebného údolí řeky Chudimky s rezervací Krkanka, na vlastní areál oppida v Českých Lhoticích – Hradiště a v horní části nabízí nádherné výhledy z místní rozhledny Boiika na Krkonoše, Orlické hory i Kralický sněžník.

 

 

 

Provozováno CMS / E-shop (c)2019 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies